Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği

Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu çalışma usul ve esasları 60/2010 sayılı Sigorta Hizmetleri (Düzenleme ve Denetim) Yasası altında yer alan bir tüzükle düzenlenmektedir. Merkezi Kuzey Kıbrıs Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği merkezinde olup tüm müracaatlar bu adrese yapılmalıdır.

Zorunlu Sigortalar Garanti Fonunun kuruluş amacı Ehliyetsiz, Sigortasız ve Faili meçhul araçların Kasko poliçesi olmayan araçlara verdiği zararları ve bu araçaların sahibi vatandaşların mağduriyetini önlemeye yöneliktir.

Yukarda belirtilen şartların ( Ehliyetsiz, Sigortasız veya Faili Meçhul ) oluşması neticesinde suçsuz ama mağdur durumda olan her araç sahibinin Zorunlu Sigortalar Garanti Fonuna müracaat hakkı bulunmaktadır. Zorunlu Sigortalar Garanti Fonuna tüm müracaatlar ücreti yine Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu tarafından ödenecek olan bir avukat vasıtasıyle yapılmalıdır. Müracaat için gerekli evraklar aşağıdaki listede görülmektedir.

  1. Polis Kaza Raporu
  2. Hasarla İlgili Resimler
  3. Aracın Hasar Tespiti
  4. Yaralanma Olması Halinde Sağlık Raporu
  5. Varsa Hasarla İlgili Faturalar

 

Daha fazla bilgi için 0392 228 0937 Nolu telefondan veya zorunlusigortalar@kksrsb.org e-mail adresinden Gülay Kazma ya ulaşabilirsiniz.